تاریخ ثبت وقایع انسانها در هر عصری می باشد. وقایعی از نیاکان و نزدیکان و مشاهیر و حادثه جویان هر عصر . جناب آقای دکتر بهمن خستو فامیل و هم محلی عزیز کتابی را در سال ۷۸ تألیف نمود بنام  تاریخچه روستای (( میر )) طالقان که بسیار کتابی ارزشمند در خصوص روستا و اهالیش می باشد . در سال ۷۸ اینجانب به نسبت حاظر اطلاعاتم کمتر بوده و با نگاهی کلی این کتاب را خواندم و اخیرا در فروشگاه ایلوند در زیاران این کتاب را دیدم و خریدم و مجدد خواندم مطالب جالبی یافتم. جا دارد که در اینجا از مرحوم و مغفور حسن جلایی نیز یادی بعنوان مشاهیر روستا کرده باشیم  که از معتمدین محل بوده و در کارهای عمرانی روستا نقش بسزایی داشتند. من در سالها قبل به اتفاق پدر و مادرم به منزل ایشان واقع در نشتارود ( بین عباس آباد و تنکابن) رفته بودیم و ایشان وقایع خزه ای دیم را کمی عنوان نموده و فرمودند که کتابی می خواهند چاپ نمایند بنام ا...آقا مارگیر .البته در زمان حیاتشان این امر تحقق نیافت تا اینکه دکتر خستو با همکاری ورثه ایشان در کتاب خودشان داستان جالب خزه ای دیم را به رشته تحریر در آوردند . با تشکر از دکتر بهمن خستو و مرحوم حسن جلایی .

حاج محمد یوسف طالقانی میری

دکتر خستو در صفحه ۱۴ و ۸۰ کتاب تاریخچه روستای میر ایشان را چنین توصیف می نمایند:

مرحوم حاج محمد یوسف طالقانی میری از بزرگان طالقان و از بازرگانان معروف میری که در تنکابن تجارت معاملات برنج با روسها  داشت و ارتباط طالقان با حکومت مرکزی در سالهای قبل از مشروطهاز طریق ایشان صورت می گرفت. در جریان انقلاب مشروطه انجمن سیاسی و اجتماعی و مذهبی به امضاء  ۱۰۱ نفر از بزرگان طالقان تشکیل گردید که مهر حاج محمد یوسف در رأس این پیمان آمده است.

حاج محمد یوسف نقش میانجیگری و حل و فصل خصومت و اختلافات بین اهالی روستا و دهات دیگر را بر عهده داشته.و اولین منزل مسکونی وی در مرکز ده قرار داشت  بنام (( جیر خانه))که محل سکونت فعلی خانم پری سلطانی همسر مرحوم حسن مولائیان  ( دایی مادرم ) می باشد ک در چند سال پیش بازسازی شده و بالا خانه آن به همان سبک قدیم حفظ گردید که دارای ۹ پنجره مشبک تزئین شده که از تکه چوبهای ۵ یا ۶ سانتی ساخته شده و جزء  زیباترین معماری روستای میر و طالقان می باشد .

حاج محمد یوسف در بیش از ۱۲۰ سال پیش منزل مسکونی دیگری در بالای محل ساخت که به کاه بار معروف است و به آنجا نقل مکان نمود . دکتر خستو در کتابش اشاره ای به یک نکته در خصوص  ساخت کاه بار دارد : کارگرانی که در ساخت کا ه بار دخیل بوده اند از چیزی ناراحت شده (  به نظر می رسد تعدادی از گارگران  را از شمال  آورده بودند) بنا براین این کارگران به واسطه ناراحتی منازل سر رجه را بنا نهادند که در مقابل کاه بار است. کاه بار به مساحتی تقریبی ۲۷۰۰ متر و دارای قسمت اندرونی و بیرونی می باشد و عمارت فعلی کاه بار دارای یک سالن پذیرایی می باشد که محل تجمع روحانیون و صاحب منصبان طالقان و میهمانان بوده و دارای ۵ اتاق دیگر می باشد و در قسمت اندرونی در شرق حیات ساختمانی دارای یک تنورسان و ایوان بزرگ و خانه و پسینه بوده و در اثر شرایط جوی خراب گردید.   حاج محمد یوسف به اتفاق پسرش مرحوم حاج نظر علی طالقانی نقش بسزایی در برملا نمودن عوانفریبی ا...آقا در واقعه خزه ای دیم با همکاری ادیب الحکماء طبیب مخصوص محمد ولیخان تنکابنی ( یکی از فاتحان تهران در زمان محمد علی شاه قاجار )که از دوستان نامبردگان بودند و به منزل حاج محمد یوسف در میر آمده بودند ، داشتند.( تاریخچه روستای میر ص ۹۰ ۹۱)  فرزندان و نوادگان حاج محمد یوسف عبارتند از :   مرحومین و مغفورین : حاج نصرا...( فرزندان :  عزت ا...و  مرحومین : رحمت ا... میرزا احمد ، عبدالخالق ، عبدالمحمد )  حاج نظر علی ( فرزندان : مرتضی که در میر به آقا مرتضی ارباب معروف بوده اند) محمد رضا ( فرزندان عباس ، علی ، فرهاد و....)مصطفی ( فرزندان : خشایار ، جهانیار و خدایار) علی نقی، خیر النساء خانم ، عفت خانم ، آسیه خانم ، بتول خانم ، فرخنده خانم .) محمد علی  ،     اسدا...، تقی ، علی نقی ،صفیه ،  لیلا ،مریم ، امانی ، کربلایی زهرا               

کاه بار - منزل مسکونی حاج محمد یوسف                                                               

        نمایی از کاه بار - منزل مسکونی مرحوم حاج محمد یوسف طالقانی نیری

 حاج نظر علی طالقانی میری  

دکتر بهمن خستو در صفحه ۱۴ تاریخچه روستای میر ایشان را چنین توصیف نموده است:   

مرحوم حاج نظر علی طالقانی از مفاخر (( میر )) و از تجار و بازرگانان معروف تنکابن ( شهسوار )) بوده اند .در صفحه ۹۳ کتاب (( سردار جنگل)) مداخله و صلاح اندیشی ایشان را در آشتی دادن (( امیر اسعد تنکابنی )) فرزند سپهسالار و نماینده  (( میرزاکوچک خان )) و  (( دکتر حشمت  شهراسری )) در نهضت جنگل به نام (( میرزا محمد کرد محله ای ))معروف به گارینه که از مردان شریف و وارسته و نیک اندیش بوده اند را می خوانیم :

 برگرفته از فصل پنجم کتاب سردار جنگل صفحه ۹۳ - تألیف ابراهیم فخرایی

 (( امیر اسعد تنکابنی فرزند سپهسالار نیز بعد از مذاکره با نمایندگان جنگل میرزا محمود کرد محله ای معروف به گارینه که از مردان شریف و وارسته و نیک اندیش بود با مداخله و صلاح اندیشی شیخ نورالدین خلعتبری و حاجی نظر علی طالقانی از در اطاعت و انقیاد در آمد و همراه امیر انتصار و منتظم الملک تنکابنی و سالار شهید بمنظور اتحاد و انجام یافتن مراسم تحلیف به کسما ورود نمود و پس از جلب اعتماد جنگلی ها به اقامتگاهشان برگشتند و این زمانی بود که امیر اسعد از طرف نور و کجور مورد مهاجمه قرار گرفته و چیزی باقی نمانده بود که بین دوشاخه گاز انبر گرفتار شود و بعقل و درایت نزدیکتر می آمد که جنگل را بعنوان پناهگاه و تکیه گاهش برگزیند ))

همانطوری که گفته شد نقش ایشان در واقعه خزه ای دیم بیشتر به چشم می خورد و  نقشه برملا ساختن عوانفریبی ا...آقا توسط ایشان اجرا وحتی دستور نقش قبر توسط ایشان صادر می گردد.  محل سکونت ایشان در میر باغی در قسمت غربی باغ مهدی دا قرار گرفته که به باغ نظر معروف است که عمارت مسکونی بزرگی در وسط باغ که ۲ طبقه بود و دارای ۲ درب کلوون دار بزرگ که درب اول برای ورود به داخل دالان جهت اجازه برای ورود به باغ و درب دوم به سمت باغ بود که در صورت اجازه وارد باغ می شدند. عمارت گچکاری شده و زیبا که توسط آقای علی اکبر اباذری با پرداخت ۲۵۰ هزار تومن از طرف وراث در ۲۰حدود سال قبل خراب گردید . باغ دارای انگورهای بسیار مرغوب و انواع میوه ها بود که هم اکنون زمین خالی با دیوارهای فرو ریخته  می باشد . شنیده ام که بعضی از وراث در فکر ساخت می باشند.   ( قابل توجه دوست عزیز و گرامی آقای امیر میرچی که درخواست نموده بودید )   

  مرحوم دکتر کریم میربابایی

کریم میر بابایی در سال 1290 هجری شمسی درروستای  میرطالقان متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسط را در تهران گذراند و سپس در سال 1311 همراه با سایر دانشجویان به فرانسه اعزام گردید و در سال ا131 وارد دانشکده دامپزشکی آلفور گردید .
دکتر میر بابایی هفت جلد کتاب در رشته تخصصی و رشتۀ خود به تحریر درآورد .

در صفحه ۳۲۴ خاطرات مرحوم مهندس بازرگان از ایشان یاد شده است .( تاریحچه روستای میر ص ۱۴ )

دکتر کریم میر بابایی هم اکنون در قید حیاط بوده و بین تنکابن و رامسر سکونت داشته و اینجانب در صدد می باشم که اطلاعات بیشتری از ایشان بدست آورم.

با نهایت تاسف و تأثر  درگذشت پروفسور  کریم میر بابایی را در دی ماه ۱۳۹۰ به خانواده محترمشان و طالقانی ها و علی الخصوص اهالی روستای میر تسلیت عرض نموده و یاد و خاطره  ایشان را به نیکی یاد می نماییم.

 از دوست گرامی جناب آقای سید علی میربابایی تشکر می نمایم که عکسهایی را از آخرین روزهای زنده یاد دکتر کریم میربابایی در اختیار اینجانب قرار دادند.

آخرین روزها : مرحوم زنده یاد : دکترکریم میربابایی

چالوس : منزل  آقای سید مطلب میربابایی( آقا میر )

.مرحوم دکتر کریم میر بابایی مرحوم دکتر کریم میربابایی . و سید مطلب میرباباییمرحوم دکتر کریم میربابایی و دوست عزیز سید علی میرباباییتاريخ : ۸۹/۰۹/۲۸ | 11:4 | نویسنده : علیرضا جعفری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.